המאבק בגזענות


מדובר בשורה של פרויקטים הבאים לקדם מאבקים בגזענות והפליה על רקע עדתי במערכות החינוך, בהקצאת משאבים, במקומות עבודה ובמועדונים.

מעורבותו העיקרית של המרכז בפרויקטים היא משפטית, כגון הגשת תביעות בגין הפליות, בחינה של אפשרות הפנייה לבג"ץ וכדומה. קהל היעד הינה אוכלוסיה ממוצא מזרחי המופלית בצורה שיטתית.

 

מאבק למען חלוקה שוויונית יותר של תקציבי התרבות בישראל

עמותת "בימת קדם" מפעילה כבר 28 שנים תיאטרון, ייחודי במינו בארץ, המגדיר עצמו כמי שמקדם שימור תרבות מזרחית ופיתוחה, ומשמש בית ליוצרים ואמנים ישראלים המעשירים את התרבות הישראלית באוצרות התרבות המזרחית.

 
העמותה הגישה את העתירה המנהלית באמצעות מרכז תמורה, המרכז המשפטי למניעת הפליה, כנגד משרד התרבות והספורט וכנגד ועדת התמיכות של משרד התרבות והספורט. עניינה של העתירה היא בהחלטת מנהל התרבות והחינוך להפסיק לאלתר וללא הודעה מוקדמת את תקצוב רב השנים של התיאטרון, ובכך להוביל לקריסתו המוחלטת.


מדובר במאבק למען חלוקה שוויונית יותר של תקציבי התרבות בישראל. מרכז תמורה, המרכז המשפטי למניעת הפליה, פועל למען חלוקה שוויונית יותר של תקציבי התרבות בישראל, ונרתם למאבק הציבורי בעניין זה. אי לכך, מרכז תמורה מנהל את מאבקו של תיאטרון יחיד מסוגו המציג תכנים מזרחיים ומשמר את התרבות המזרחית. מנהל התרבות הפסיק את תקצוב התיאטרון לשנת 2010, תקציב הזעום ממילא בהשוואה למוסדות תרבות אחרים, ועשה זאת בשרירות, בחוסר תום לב ובחוסר סבירות. בימים אלה, הגיש מרכז תמורה עתירה מנהלית כנגד מנהל התרבות.

מרכז תמורה, המרכז המשפטי למניעת הפליה, פועל למען חלוקה שוויונית יותר של תקציבי התרבות בישראל, ונרתם למאבק הציבורי בעניין זה.

מתוך העיון והניתוח המדוקדק של התפלגות הקצאת המשאבים של משרד התרבות, עולה כי קיים אי שוויון ממוסד וארוך שנים בהקצאת משאבים ציבוריים בתחום יצירת התרבות. נתונים אלה מפורטים בדו"ח שלהלן - דו"ח חלוקת תקציבי התרבות ומשאביה לשנת 2008 .

לעיון בדו"ח:

חלק א' UploadedFiles/296687.doc

חלק ב' UploadedFiles/2966872tarbuthamizrah.doc

 

 

 

מטה המאבק בגזענות

תמורה לוקחת חלק פעיל במטה למאבק בגזענות המאגד בתוכו ארגונים רבים כגון: מוסאווא, אחותי, הקשת הדמוקרטית המזרחית, המרכז לפלורליזם יהודי ועוד. פעילות המטה כוללת פגישות ושליחת מכתבים למעצבי דעת קהל וגורמי ממשל, במטרה להוקיע את תופעת הגזענות בחברה הישראלית.

למידע נוסף אודות המטה לחצו כאן.